Dziś niedziela , 27 maja 2018 r. imieniny: Amandy, Jana, Juliana

OBCHODY ROCZNICY OBJAWIEŃ FATIMSKICH DEKANATU SZCZECIN - ŚRÓDMIEŚCIE

W dniu 13 maja 2013 r., o godz. 18:00 rozpoczęły się uroczyste obchody kolejnej rocznicy Objawień fatimskich dekanatu Szczecin - Śródmieście oraz w części Szczecin - Niebuszewo. Po sprawowanej w Bazylice św. Jana Chrzciciela w Szczecinie Eucharystii wyruszyła procesja fatimska ulicami miasta.

Uroczystej Mszy św. przewodniczył J. E. Ks. Bp Stanisław Stefanek, emerytowany biskup łomżyński. Eucharystię koncelebrowali kapłani: Ks. Prałat Aleksander Ziejewski – proboszcz parafii, Księża Infułaci Edmund Cybulski i Andrzej Offmański, jezuita O. Krzysztof Haptaś TJ, Ks. Marcin Smoliga – wikariusz parafii katedralnej pw. św. Jakuba oraz Ks. Piotr Szymczak – wikariusz tutejszej parafii. We Mszy św. uczestniczył również Ks. Kanonik Krzysztof Cichal – Dziekan dekanatu Szczecin – Niebuszewo i proboszcz parafii pw. Świętej Rodziny w Szczecinie.


W homilii wygłoszonej do licznie zgromadzonych w tym dniu wiernych Ks. Biskup odwołał się do przykładu wielkich papieży, którzy nie tylko samych siebie, ale przede wszystkim cały Kościół i świat zawierzyli opiece Maryi. I tak Biskup Stanisław mówił o Benedykcie XV i Piusie XII, których pontyfikaty przypadały kolejno na czasy Pierwszej i Drugiej Wojny Światowej, a którzy to papieże prosili Matkę Najświętszą o pomoc i zmiłowanie u Boga w tych strasznych dziejach. Mówił również o bł. Janie Pawle II – wielkim czcicielu Matki Bożej – wspominając bolesny dzień zamachu na Ojca Świętego i jego zawierzenie Maryi. Przywołał przykład obecnego papieża Franciszka, który w tym właśnie dniu prosił biskupa Lizbony, aby zawierzył go Niepokalanej Matce. Ks. Biskup w swojej homilii odniósł się również do kilku zagadnień w kwestii obrony ludzkiego życia, wyraźnie akcentując sprzeciw Kościoła odnośnie do aborcji, metody „in vitro” oraz tzw. „filozofii gender”. Wreszcie Kaznodzieja przypomniał wszystkim prawdę, iż droga do pojednania i przebaczenia zawarta jest w fatimskich tajemnicach, a stanowią ją „modlitwa i pokuta”.


Po zakończonej Eucharystii wyruszyła procesja ulicami naszego miasta pod pomnik Jana Pawła II na szczecińskich Błoniach. W procesji wierni nieśli figurę Najświętszej Maryi Panny z Fatimy, a dzieci niosły relikwie bł. Hiacynty i Franciszka. W czasie drogi śpiewano pieśni maryjne i odmówiona została „Część radosna” Różańca św. Po przybyciu procesji pod pomnik Jana Pawła II został odśpiewany Apel jasnogórski, a Ks. Biskup Stanisław udzielił wszystkim pasterskiego błogosławieństwa.


Wiernym, którzy włączyli się w tę piękną modlitwę serdecznie dziękujemy i zapraszamy do wspólnego udziału w uroczystościach fatimskich w kolejnych miesiącach – zawsze 13 dnia miesiąca.

Odsłon: 1322